EKOLOGIA W NASZYM GIMNAZJUM

Jednym z największych  sukcesów Gimnazjum nr 3 w Świdnicy jest realizacja  projektów  Międzyszkolnych Sesji Ekologicznych  rozwijających wśród uczniów zainteresowania ekologiczne i kształtujące postawy odpowiedzialności za środowisko oraz integrujących młodzież gimnazjalną powiatu świdnickiego. Sesja Ekologiczna na stałe wpisała się w kalendarz imprez oświatowych naszego miasta i powiatu. Cieszy się szerokim uznaniem                     i zainteresowaniem nie tylko wśród gimnazjalistów, ale również wśród władz naszego regionu, instytucji ekologicznych czy firm i zakładów pracy, których przedstawicieli gościmy na naszych spotkaniach.

                        Dotychczasowe działania ekologiczne pozwoliły uczniom naszej szkoły  na udział  I Dolnośląskiej Konferencji Ekologicznej we Wrocławiu, która odbyła się w czerwcu 2004r. w ramach centralnych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Środowiska, a dalsza  praca zaowocowała decyzją  przystąpienia Gimnazjum nr 3 w Świdnicy w 2005 r. do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „ Ziemia dla wszystkich” przy Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.  Najważniejszym działaniem wynikającym z założeń funkcjonowania sieci jest edukacja ekologiczna młodzieży i środowiska lokalnego. Nasze przedsięwzięcia edukacyjne uporządkowane są w realizowanym szkolnym Programie Edukacji Ekologicznej „ Przyjaźni środowisku”  oraz projektach edukacyjnych.

Osiągnięcia:

·          Szczególne wyróżnienie - za działania   proekologiczne nadane przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu. podczas  II Dolnośląskiej Konferencji Ekologicznej w dniu 7.06.2006r.

·          Tytuł  Lidera Edukacji Ekologicznej  za działania   proekologiczne nadany przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu podczas  III Dolnośląskiej Konferencji Ekologicznej w dniu 8.06.2010r.

·          I Międzynarodowy Festiwal Ekologiczny – Limnica 2010 na Ukrainie. Dzięki podejmowanym inicjatywom Gimnazjum nr 3 w Świdnicy cieszy się opinią szkoły o ekologicznym działaniu , którym młodzież miała możliwość podzielić się z młodzieżą z Ukrainy i Litwy będąc zaproszoną na Festiwal Ekologiczny do Iwano-Frankowska.

·          Wyróżnienie oraz Certyfikat Szkoły Promującej Ekorozwój nadany przez Kuratora Oświaty we Wrocławiu. podczas   IV Dolnośląskiej Konferencji Ekologicznej w dniu 25.09.2012r.


WYDARZENIA EKOLOGICZNE

ROK SZKOLNY 2015/2016

5.11.2016
O „EKO – DOPINGOWANIU” PRZEZ „NAŚLADOWCÓW”
05 listopada 2016 roku reprezentacja Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi w Świdnicy aktywnie kibicowała wszystkim zawodnikom podczas II RST Półmaratonu Świdnickiego. Gimnazjaliści przygotowali plakaty, transparenty oraz dwie postacie z surowców wtórnych: „Plastika – Fantastika” i „Pudełkowca”. Rano pełni obaw o deszcz ustawili się przy ul. Saperów. Pogoda jednak dopisała wszystkim – zawodnikom i kibicom.
informacje


ROK SZKOLNY 2015/2016
24.09.2015
V Dolnośląska Konferencja Edukacji Ekologicznej
24 września uczennice naszej szkoły: Paulina Rybarczyk i Ola Miezgiel z kl. 3a pod opieką p. Małgorzaty Pałki uczestniczyły w V Dolnośląskiej Konferencji Edukacji Ekologicznej, która odbyła się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
informacje

22.04.2016
MY TEŻ DBAMY O NASZĄ PLANETĘ
22 kwietnia 2016 roku cała nasza szkoła włączyła się aktywnie do obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi. Chcieliśmy choćby drobnym wkładem przypomnieć wszystkim, jak wielkim dobrodziejstwem jest nasza planeta – Ziemia.


26.04.2016
III POWIATOWY TURNIEJWIEDZY EKOLOGICZNEJ
Gościliśmy na III Powiatowym Turnieju Wiedzy Ekologicznej i Zdrowotnej. Drużyna zawodników  - uczniów klasy 2a w składzie : Łuszyńska Oliwia, Kołtunowicz Katarzyna i Rutowicz Dominika zmagała się z różnorodnymi konkurencjami. 

informacje

ROK SZKOLNY 2014/2015

RATUJEMY KASZTANOWCE
W okresie jesiennym wrzesień- listopad uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie  „Ratujmy kasztanowce”.  Działania młodzieży związane są z ochroną drzew kasztanowców na terenie naszej szkoły. Kasztanowce są zarażone pasożytem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który niszczy liście. Jedną z form walki z tym owadem jest systematyczne grabienie i usuwanie opadających liści.

„Zbierajmy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom im damy.”
Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odpowiedzieli na apel Nadleśnictwa Świdnica.
Przez okres jesienny zbierali kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych.
Zebraliśmy 110 kg kasztanów z terenu szkolnego.

20.09.2014
SPRZĄTANIE FLESZY NOWOMŁYŃSKIEJ
W sobotę 20 września uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej. W tym roku pozostałości twierdzy świdnickiej oczyszczaliśmy głównie ze zbędnych drzew i krzewów.

informacje

4.10.2014
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA - WYSTAWA PSÓW
 
 

17.12.2014
Psiaki też potrzebują pomocy!
Dziś, 17 grudnia 2014 roku, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego – Wiktoria Dola, Martyna Rosiek, Paweł Kańduła -  po raz kolejny udali się z wizytą do schroniska dla zwierząt „Azyl” w Dzierżoniowie.RATUJEMY KASZTANOWCE
W okresie jesiennym wrzesień- listopad uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie  „Ratujmy kasztanowce”.  Działania młodzieży związane są z ochroną drzew kasztanowców na terenie naszej szkoły. Kasztanowce są zarażone pasożytem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który niszczy liście. Jedną z form walki z tym owadem jest systematyczne grabienie i usuwanie opadających liści.

„Zbierajmy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom im damy.”
Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy odpowiedzieli na apel Nadleśnictwa Świdnica.
Przez okres jesienny zbierali kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych.
Zebraliśmy 110 kg kasztanów z terenu szkolnego.
"ENERGO - OSZCZĘDZANIE NA EKRANIE"
Uczniowie naszej szkoły. Maciej Kurnicki, Patryk Stabrawa, Adrian Smagło, Kacper Pietrzak pod opieką Ann Gut  zrealizowali film konkursowy.
 
FILM NASZYCH UCZNIÓW ZOSTAŁ WYRÓŻNIONY 
wyniki konkursu

8.02.2015
WYCIECZKA KOŁA TURYSTYCZNEGO DO ZOO
Szklone koło turystyczno-krajoznawcze pod opieką p. Eli Gąsior i p. Kasi Nowak wybrało się w niedzielę 8 lutego do wrocławskiego ZOO aby zwiedzić Afrykarium. Uczniowie spotkali tam najmniejsze antylopy  dikdik Kirka, które w świecie występują tylko w 34 ogrodach zoologicznych (w naturze zamieszkują tereny południowej  środkowej Afryki). Największą atrakcją okazał się podwodny  świat Afrykarium, do którego można wejść korzystając z tunelu umożliwiający podziwianie zgromadzonych okazów.
FOTO GALERIA

20.03.2015
TEŻ OBSERWOWALIŚMY ZAĆMIENIE SLOŃCA
Dzisiaj przed południem można było zobaczyć częściowe zaćmienie Słońca. Krótko przed godziną 11:00 Księżyc przysłonił nawet 75 procent słonecznej tarczy, pierwszy raz od 4 lat.
 

informacje

28.04.2015
SPOTKANIE Z EKOLOGIĄ W 3B
Nowoczesne technologie ogrzewania mieszkań, pozyskiwanie taniej energii dla domu – to zagadnienia poznane przez uczniów klasy 3b pod opieką pani Jolanty Orleańskiej w dniu 28.04.2015 r. w Centrum Technologii Energetycznej w Świdnicy.
informacje

30.04.2015
XXI SPOTKANIE Z EKOLOGIĄ
Spotkania Ekologiczne to jedna z form rozwijania  wśród  uczniów  zainteresowań  ekologicznych i kształtowania  postaw odpowiedzialności za  środowisko. Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Sportowymi im. gen. Mariusza Zaruskiego w Świdnicy podejmuje się tego zadania niezmiennie od wielu lat. 30 kwietnia br. zorganizowało już po raz 21. Międzyszkolne Spotkanie z Ekologią, tym razem  pod hasłem: „Globalnie, regionalnie, odpowiedzialnie.”.
 
  
5.05.2015
2A Z WIZYTĄ W STACJI I EKOLOGICZNEJ
Klasa 2a była na zajęciach ekologicznych w Stacji Ekologicznej Nadleśnictwa Świdnica.
Zajęcia ekologiczne prowadziła pani leśnik Monika Drozdowska, która w Jaskini Nietoperzy, bardzo ciekawie opowiedziała o świdnickich nietoperzach;  ich zwyczajach i siedliskach. 
informacje
8.05.2015
EKOLOGICZNA LEKCJA 1A
Zwiedzanie i pokaz ekologicznej ekspozycji Energetycznego Autobusu było celem lekcji ekologii w klasie Ia pod opieka p. J. Orleańskiej w dniu 8.05.2015r. W trakcie zajęć poznaliśmy szereg praktycznych wskazówek dotyczących oszczędzania energii w życiu codziennym.
informacje

19.05.2015
Oszczędni  górą!
19 maja 2015 roku w naszej szkole odbyła się Lokalna Konferencja  Ekologiczna poświęcona oszczędzaniu energii, jej produkowaniu i sprzedawaniu, na która zaproszono przedstawicieli władz lokalnych, mieszkańców Świdnicy i okolic – właścicieli domów jednorodzinnych oraz osoby zainteresowane instalacjami ekologicznymi.

informacje

ROK SZKOLNY 2013/2014

RATUJEMY KASZTANOWCE.
W okresie jesiennym wrzesień - listopad uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie „ Ratujmy kasztanowce”.  Działania młodzieży związane są z ochroną drzew kasztanowców na terenie naszej szkoły. Kasztanowce są zarażone pasożytem szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem, który niszczy liście. Jedną z form walki z tym owadem jest systematyczne grabienie i usuwanie opadających liści

„Zbierajmy żołędzie i kasztany, zimą leśnym zwierzętom im damy.”
Na apel Nadleśnictwa Świdnica odpowiedzieli uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy. Przez okres jesienny zbierali kasztany i żołędzie dla zwierząt leśnych. Zebraliśmy 250 kg
20.09.2013
Sprzątanie Świata 2013
Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Akcji Sprzątania Świata.
Wzorem lat poprzednich porządkowaliśmy tereny parków znajdujących się w sąsiedztwie naszej szkoły.   Takie działania ekologiczne są bardzo potrzebne, ponieważ znaleźliśmy wiele śmieci ( butelek, papierów, plastików, puszek, sprzętu AGD itp.).
W Akcji Sprzątania Świata uczestniczyli uczniowie klas; 1a,1c,2a,3a,3c,3d  wraz z wychowawcami.

13.12.2013
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
Uczestnikami Olimpiady była młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  powiatu świdnickiego. II miejsce w etapie rejonowym Olimpiady zajęła Aleksandra Wyroba z klasy 3a.
informacje


ROK SZKOLNY 2012/2013
14.09.2012
Sprzątanie Świata 2012
 Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Akcji Sprzątania Świata. Wzorem lat poprzednich porządkowaliśmy tereny parków znajdujących się w sąsiedztwie naszej szkoły.   Takie działania ekologiczne są bardzo potrzebne, ponieważ znaleźliśmy wiele śmieci (butelek, papierów, plastików, puszek, sprzętu AGD itp.). W Akcji Sprzątania Świata uczestniczyli uczniowie klas; 1a,1b,2a,2b,2c,,3a,3c wraz z wychowawcami.
informacje

23.09.2012
NADAL SPRZĄTAMY
Dnia 23.09. uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji sprzątania Fleszy Nowomłyńskiej przy ul. Śląskiej i Brzozowej. Flesza to fragment fortyfikacji obronnej wokół miasta Świdnica. Chętnych do porządkowania tej części miasta nie brakowało. Byliśmy częścią grupy liczącej około 200 osób.
informacje

25.09.2012
IV KONFERENCJA EKOLOGICZNA „ ZIEMIA DLA WSZYSTKICH”
Dnia 25.09.2012 r o godz. 10.00 w Ośrodku Edukacyjnym Uniwersytetu Przyrodniczego w Pawłowicach odbyła się konferencja ekologiczna „ Ziemia dla wszystkich”, w której uczestniczyły uczennice kl. 3b – Ada Drogosz i Ola Wieczorek pod opieką Pani Iwony Kasprzyk oraz Pani Jolanty Orleańskiej.
informacje

22.11.2012
„My dla ekologii – ekologia dla nas”
Pod tym hasłem 22 listopada 2012 roku  odbył się  XI Międzygimnazjalny Turniej Wiedzy Ekologicznej i Zdrowotnej zorganizowany przez  Gimnazjum nr 1 w Świebodzicach .Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Karolina Milewska, Aleksandra Wieczorek, Jóżwiak oraz grupa teatralna- Aleksandra Konstanty, Patryk Somala, Oskar Ingram, plakat o tematyce zdrowotnej przygotowała Daria Komar.
informacje

7.12.2012
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.
7 grudnia 2012r w Oddziale Rejonowym PCK w Świdnicy odbył się etap rejonowy Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu  Życia. Uczestnikami Olimpiady była młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych  powiatu świdnickiego.
informacje

JEDZ SMACZNIE I ZDROWO
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Ogólnopolskiej Kampanii „Jedz smacznie i zdrowo”.

informacje

22.03.2013
DEBATA SZKOLNA – EKOLOGICZNE ZAKUPY.
W dniu 22.03.13r. uczennice z klasy 3b - Aleksandra Wieczorek oraz Angelika Jóżwiak przygotowały i poprowadziły Szkolną Debatę pod hasłem „EKOLOGICZNE ZAKUPY”. W spotkaniu uczestniczyli pani dyrektor, nauczyciele biologii i fizyki , pani pedagog, pani pielęgniarka środowiskowa Caritas, uczniowie klas I-III oraz przedstawiciele Samorządu Szkolnego.
informacje


ROK SZKOLNY 2011/2012

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU - 9.12.2011 r.
W dniu 9.12.2011r. w Oddziale Rejonowym PCK odbył się rejonowy etap Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu. Naszą szkołę reprezentował Wojciech Jaśkowiak uczeń klasy 2 c, który w szkolnych eliminacjach tego konkursu wykazał się największą wiedzą o zdrowiu i pierwszej pomocy przedmedycznej.
informacje

KONKURS PLASTYCZNY „Świdnickie dzieci nie jedzą śmieci - zdrowe odżywianie”
Uczniowie naszej szkoły pod opieką p. J. Orleańskiej uczestniczyli w konkursie plastycznym propagującym zasady zdrowego odżywiania. Konkurs ten organizowany był przez Zespół Szkół Nr 3 w Świdnicy oraz Wydział Zdrowia Starostwa Powiatowego w Świdnicy. Pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zajęła uczennica klasy IIb – Karolina Milewska.
informacje

OGÓLNOPOLSKI KONKURS  WIEDZY EKOLOGICZNEJ
Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Świdnicy pod opieką p. Jolanty Orleańskiej uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekologicznej pod patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wydawnictwa EUROPA.


19.04.2012
XIX SPOTKANIE Z EKOLOGIĄ
XIX Międzyszkolne Spotkanie Ekologiczne, tradycyjnie organizowane przez Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, w tym roku miało charakter Konkursu Fotograficznego pod hasłem „Duch drzewa”. Uczestnicy  –  uczniowie gimnazjów ze Świebodzic, z Goczałkowa, z Lutomi Dolnej, z Witoszowa Dolnego, z  Żarowa i ze Świdnicy - obiektywem aparatu fotograficznego próbowali uchwycić niezwykłość i tajemniczość polskiej wierzby czy lipy. 19 kwietnia br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie turnieju.
informacje

25 - 26.05.2012
Z wizytą w Pobiedziskach, czyli na Pikniku Ekologicznym
W dniach 25-26 maja reprezentacja Gimnazjum  w składzie: Kamil Rymsza, Bartosz Niedźwiecki, Karolina Milewska i Patrycja Pałka wzięła udział w IV Ogólnopolskim Edukacyjnym Pikniku Ekologicznym w Pobiedziskach w Wielkopolsce. Byliśmy jedną z 21 drużyn z różnych regionów Polski. Na spotkanie przyjechały ekipy m. in. z  Czarnkowa, Łazisk Górnych, Poznania czy Jarocina.
informacje

02.06.2012
Otwarcie Stacji Edukacji Ekologicznej w Nadleśnictwie Świdnica
Podczas otwarcia wśród tłumu zaproszonych gości nie zabrakło i naszej przedstawicielki, uczennicy kl. 1b. Po oficjalnych uroczystościachmożna było wziąć udział w zwiedzaniu stacji, wykonywać przygotowane zadania, a także zwiedzić jaskinię nietoperzy. Ten ostatni punkt programu wywołał wiele emocji.
informacje

15.06.2012
X Szkolny Dzień Sportu, Profilaktyki Uzależnień i Wiedzy o Zdrowiu w III LO
Dnia 15.06.2012 r. kolejny już raz, na zaproszenie nauczycieli WF III LO w Świdnicy, nasza młodzież uczestniczyła w X Szkolnym Dniu Sportu, Profilaktyki Uzależnień i Wiedzy o Zdrowiu. Uczennice i uczniowie rywalizowali ze swoimi starszymi koleżankami i kolegami w ciekawych konkurencjach sprawnościowych.
informacje      LOSOWE ZDJĘCIE

      NASI PRZYJACIELE


UKSSVIDA


BIP  KURATORIUM OŚWIATY  CKE CK  MEN  RZECZNIK  UM
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt