ROK SZKOLNY 2016 / 2017
26.10.2016
Biblioteka od piwnic aż po dach


   
 
W środę 26.10.2016 r. nauczyciele - bibliotekarze Gimnazjum Nr 3 p.Monika Godula i p.Wanda Śliwowska zabrały klasę 2b na niezwykłe zwiedzanie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się ona w zabytkowym budynku dawnego klasztoru zakonu cystersów przy ulicy Franciszkańskiej. Przewodniczką po gmachu książnicy była pani Marta Wojciechowska, która w miły i przystępny sposób przybliżyła uczniom historię budynku i zakonników, jego dawnych właścicieli.
Wycieczkę rozpoczęto od zwiedzania strychu, gdzie pod samym dachem mieszczą się magazyny czasopism oraz zbiory płyt analogowych. Uczniowie obejrzeli najstarsze czasopismo przechowywane w zbiorach biblioteki – egzemplarz miesięcznika „Kino” z 1970 roku. Zainteresowanie uczniów wzbudziły nowoczesne, ruchome regały biblioteczne służące do przechowywania zbiorów.
Następnie windą zjechali na drugie piętro, do sali wystawienniczej, którą zbudowano w miejscu dawnego dziedzińca. Tu podziwiali wystawę zdjęć autorstwa Kamili Sammler.
W sali cysterskiej dzięki nowoczesnej prezentacji dowiedzieli się, jak korzystać z komputerowego katalogu biblioteki. Po zwiedzeniu magazynów i wypożyczalni z jej ponad czterdziestotysięcznymi zbiorami uczniowie zeszli do piwnic. Tutaj mogli dotknąć historii – w ścianach wzmocnionych betonem tkwią trzystuletnie kamienie, z których budowano dawny klasztor.
Dzięki tej wycieczcie gimnazjaliści utwierdzili się w przekonaniu, że w bibliotece można wypożyczyć nie tylko książki, ale także czasopisma, filmy, płyty muzyczne, audiobooki i gry komputerowe. Wiedzą też, że do biblioteki można przyjść także po to, by obejrzeć wystawę fotografii lub malarstwa, spotkać się z autorem książek, posłuchać koncertu albo wyszukać informacje w Internecie. Na pewno będą częściej korzystać z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 

 

 

 

      NASZA SZKOŁA

       NASI PRZYJACIELE
UKS

SOS
BIP  KURATORIUM OŚWIATY  CKE CK  MEN  RZECZNIK  UM
Strona główna Strona główna Mapa strony Kontakt